Presiometre
Presiometre Cihazı
Gölge
Yazı

Presiometre Nedir?

Bilmeniz gerekenler...

Her çesit zemin için S dalga hizlari ile yerin mekanik dogal özellikleri arasinda çok yakin iliskilerin bulundugu ve S dalga hizlarinin mühendislik çalismalarinda kullaniminin önemi belirtilmistir.

Son yillarda çok katli binalarin çogalmasiyla insaat mühendisliğinde deprem risklerine karsin bina ve zeminlerin dinamik tepkilerinin belirlenmesi amaci ile yapilan çalismalarda da paralel bir artis gözlenmektedir. Özellikle büyük mühendislik yapilarinda dinamik karakteristiklerin belirlenerek titresim problemlerinin çözümü için sismik P ve S dalga hizlarinin belirlenmesi önem tasimaktadir. Yine P ve S dalga hizlari sökülebilirlik çalismalarinda kaya ve zeminlerin özellik ve sinirlarinin belirlenmesinde bize çok önemli bilgiler vermektedir.

Günümüzde özellikle demiryolu, otoyol, baraj gibi büyük mühendislik projelerinde zemin ve kayaçalarin fiziksel niteliklerini ortaya çikarmak amaci ile sismik kirilma çalısmalari ve sondajlar yaygin olarak kullanilmaktadir. Açilan bu sondaj kuyularinda degisik derinliklerde genellikle 1.5-2 metre ara ile ve zemin özelliklerinin degistigi derinliklerde SPT ve Pressiometre gibi deneyler yapilmaktadir.

Yüzeyden yapilan P ve S sismik kirilma çalısmalari özellikle sig arastirmalarda enerji kaynagi olarak çekiç kullanilarak pratik ve hizli bir sekilde yapilabildiginden, ön etüdlerde yaygin olarak kullanilan yerinde ölçüm yöntemlerinin basinda gelmektedir.
Bu çalismalarin yani sira SPT ve Shelby tüpüyle alinan örnekler üzerinde laboratuvarda gerekli deneyler yapilarak zemin siniflari belirlenmektedir. Örselenmemis numuneler üzerinde konsolidasyon, serbest basinç, üç eksenli gibi standart deneyler yapilarak zemine ait serbest basinç dayanimi, içsel sürtünme açisi, kohezyon, birim hacim agirligi gibi önemli zemin parametreleri belirlenmistir. Bu çalismada çesitli projeler kapsaminda gerçeklestirilen SPT, pressiometre, P ve S dalga hizi ve laboratuvarda yapilan deneylerin sonuçlari sistematik bir sekilde toplanarak bu veriler arasindaki iliskiler incelenmis ve uygun matematiksel bagintilar verilmistir. Sismik dalga hizlari özellikle S dalga hizlari ile SPT darbe sayisi, serbest basinç dayanimi ve limit basinç arasinda oldukça iyi iliskiler görülmektedir. Bu verilerin incelenmesi esnasinda zeminlerin elastik özellikleri ile ilgili önemli bilgiler elde edilmistir.

Pressiometre Deneyi

Pressiometre deneyleri ile zeminlerin yerinde elastisite modülleri, tasima gücü, temel oturmalari ile degisik zemin parametreleri hesaplanabilmektedir. Sondaj deligine indirilen bir sonda ile olusturulan radyal basinçlarin kuyu çeperinde yol açtigi deformasyonlara karsilik gelen hacim-basinç grafiginin belirlenmesi Pressiometre cihazinin baslica çalisma prensibidir. Pressiometre cihazinin baslica 3 bölümü bulunmaktadir. Bunlar, yerüstü ölçme cihazlari, sonda (Prob) ve basinç ileten plastik borulardir. Günümüzde gelistirilmis Pressiometre cihazlari ile 100 kg/cm2 'ye kadar efektif basinç uygulayarak 5-200000kg/cm2 arasindaki zemin ve kayalarin deformasyon modülünü ölçebiliriz.

Pressiometre her cins zeminlerde ve yumusak kaya formasyonlarda kullanilir.


Pressiometre deneyleri uygulama açisindan iki sekilde yapilir.

* Basinç kontrollü (PC)
* Deformasyon kontrollü (DC)

* Basinç kontrollü : Bu halde pressiometre sondasina düzgün kademeler halinde basinç uygulanir, bu basinç altinda sondanin radyal deformasyonlari ölçülerek basinç deformasyon egrisi çizilir.
* Deformasyon kontrollü : Bu halde ise sondanin maksimum radyal deformasyon degerine düzgün kademeler halinde (örnegin 0,05; 0,15; 0,20) gelinir. Her deformasyon kademesinde sondaya verilen basinç saptanir ve basinç-deformasyon egrisi çizilir.

Avantajlari:
- Her türlü zeminde kullanilir.
- Sondaj kuyusundan numune alinabilinir. Böylece zemin cinsi önceden bulunur.
- Deney çabuk yapilir.
- Kuyu cidari bozulmaz.
- Ucuzdur.
SERÇEÖNÜ MAH. AHMET PAŞA CAD. AHMET PAŞA iŞ MRK. NO:21 KOCASiNAN / KAYSERİ - TEL: 0352 222 83 88
Gölge